Blog

Jak dbać o dziąsła i zęby niemowlaka – live z położną Martą Bogutą

Jak dbać o dziąsła i zęby niemowlaka – live z położną Martą Bogutą

Kiedy pojawia się dziecko, świat rodziców wywraca się do góry nogami. Jak sobie poradzić w nowej sytuacji i w jaki sposób dbać o dziąsła noworodka? Na pytania związane z opieką nad małymi dziećmi odpowiedziała położna.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy z położną Martą Bogutą, która na co dzień pracuje w Szpitalu Św. Zofii w Warszawie i codziennie pomaga młodym mamom poradzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie z sobą macierzyństwo. Czasem najprostsze zabiegi pielęgnacyjne wydają się bardzo trudne. Cała rozmowa do odsłuchania na naszym IGTV – rozmowa z położną Martą. Zachęcamy do przesłuchania, a poniżej krótkie podsumowanie rozmowy.

Kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej?

Zęby u każdego dziecka zaczynają rozwijać się już w 6. tygodniu ciąży. W czasie ciąży tworzą się wszystkie zęby mleczne, pozostają one jednak ukryte pod dziąsłami, aż do indywidualnego okresu ząbkowania.

Codzienna higiena dziąseł dziecka już od pierwszego dnia po urodzeniu, pomaga w stworzeniu zdrowego środowiska dla zębów mlecznych. Pozwoli ona uniknąć zapaleń dziąseł i zmniejszy dyskomfort/ ból doskwierający dziecku podczas procesu ząbkowania.

Jak powinna wyglądać higiena dziąseł u noworodka?

Jak przekonuje nasza specjalistka, tutaj nie ma większej filozofii, ważne jednak, żeby oczyszczać jamę ustną dziecka regularnie.

• zwilż czystą gazę lub tkaninę chłodną i przegotowaną wodą

• delikatnie przetrzyj gazą dziąsła, język oraz wewnętrzne części policzków

Przy okazji dla dziecka są to dodatkowe bodźce, które przygotowują dziąsła do dalszych manipulacji w obrębie jamy ustnej, jakimi są szczotkowanie po pojawieniu się pierwszych ząbków.

Z rozmowy dowiecie się również kiedy warto pożegnać się ze smoczkiem, w jakiej pozycji najłatwiej oczyścić buzie maluszkowi i jak pomóc dziecku, kiedy boleśnie ząbkuje. Patent położnej Marty na przygotowywanie lodów z pokarmu mamy na ząbkowanie wydaje nam się więcej niż genialny. Polecamy rozmowę Waszej uwadze i zapraszamy na kolejne livy ze specjalistami na naszym Instagramie @brush_baby_polska.

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaloguj się

Megamenu

Twój koszyk

Brak produktów