Blog

Jak Mikołaj może zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak Mikołaj może zachęcić dziecko do mycia zębów?

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez magii, jaką daje pojawienie się gościa z długą białą brodą, który przynosi prezenty. Te obrazy budują najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, ale mają również dużą wartość wychowawczą. Mamy dla Was pomysł, jak wykorzystać autorytet świętego w codziennej nauce zdrowych nawyków i jak Mikołaj może zachęcić dziecko do mycia zębów.

Wydawałoby się, że w dzisiejszych racjonalnych czasach wiara w świętego, który przynosi prezenty, to przeżytek. Niezależnie od tego, czy w rodzinie jest obecny kontekst religijny, czy raczej nie, każdy rodzic chce uszczęśliwiać swoje maluchy. Dlatego do wielu domów w grudniu zawita Mikołaj. U niektórych nawet dwukrotnie – w imieniny Mikołaja, 6 grudnia i pod choinką w Wigilię. Czasem prezenty przynosi Gwiazdor, albo Aniołek, ale idea jest w każdym przypadku ta sama. Nie chodzi przecież jedynie o spełnianie zachcianek – w całym tym zwyczaju, na początku, była przecież historia o szlachetnym biskupie, który uratował niewinnego młodzieńca i wybawił z opresji biedne, lecz dobre dziewczęta bez posagu. W legendzie kryje się nauka, że jeśli człowiek postępuje słusznie, czeka go za to nagroda. Tego powinien uczyć malca współczesny Mikołaj.

Pisanie listu do Mikołaja

Ważnym elementem mikołajkowej zabawy jest pisanie listu do świętego. W niejednym domowym archiwum znajdą się wzruszające kartki od dzieci do Mikołaja. Życzenia dzieci bywają zaskakujące i zazwyczaj są proste i szczere. Warto pamiętać, że Święta nie są po to, by uczyć dzieci konsumpcyjnego podejścia do życia, tylko po to, by rozpalać w małych sercach szlachetność i dobro – tego właśnie się nauczą, jeśli rodzice wykorzystają mikołajową moc.

Jak Mikołaj może zachęcić dziecko do mycia zębów?

Wiemy, że codziennego mycie zębów rano i wieczorem, w wielu rodzinach nie przychodzi łatwo. Rodzice mają wiele sposobów na zachęcanie dzieci do szczotkowania, ale nie zawsze się udaje. Jednak nie warto rezygnować, a wykorzystywać różne formy motywacji – może to być kalendarz mycia zębów albo jakiś inny system motywacyjny. Czasem może podziałać zwrócenie uwagi na mycie zębów, przez kogoś, kto jest kimś ważnym dla dziecka. I dziś przychodzimy z pomysłem, jak Mikołaj może zachęcić do mycia zębów.

Niemałym zaskoczeniem dla dziecka może być list od Mikołaja, w którym święty zwraca uwagę na coś istotnego. Mikołaj może dziecku zwrócić uwagę na to, że się czymś niepokoi, albo poinformować, że będzie miało braciszka lub siostrzyczkę, albo poruszyć jakiś inny aspekt życia. Jeśli u dziecka występuje problem z systematycznością mycia zębów i unika codziennego szczotkowania, może warto wykorzystać sytuację? Dzieci nie wierzą w Mikołaja zbyt długo, a wiemy, że higiena jamy ustnej u wielu dzieci przychodzi z trudem. Przygotowaliśmy przykładowy list, jaki można dołączyć do mikołajkowego prezentu. Rodzice mają jedną szansę w roku, by przekazać dziecku coś ważnego, w dodatku nie bezpośrednio, ale przez kogoś, kogo uważają za autorytet.

Czy szczoteczka do zębów może być dobrym prezentem od Mikołaja?

Naszym zdaniem tak, ale ten pomysł pozostawiamy pod osąd rodziców. W wielu domach prezenty mają aspekt praktyczny. W pakunkach znajdują się kosmetyki, ubranka czy bielizna, to dlaczego nie szczoteczka do zębów? Taki prezent może stać się doskonałą pomocą w nauce higieny jamy ustnej u dziecka, tym bardziej, jeśli otrzyma ją od Mikołaja. Dobrze, jeśli szczoteczka będzie się podobała dziecku, a jeśli dodatkowo wzmocnimy przekaz listem od świętego, prawdopodobieństwo że dziecko zaprzyjaźni się ze szczotkowaniem zdecydowanie jest większe.

Najlepiej to zadziała u dzieci przedszkolnych, które szczególnie wyczekują pakunków. I dla nich polecamy szczoteczki soniczne KidzSonic z 2-minutowym timerem, kolorowymi światełkami mrugającymi podczas szczotkowania, które są dostępne w czterech kolorowych wzorach:
- różowa z jednorożcem
- czerwona z dinozaurem
- błękitna z flamingiem
- czerwono-granatowa z rakietą

Warto zadbać, by ofiarowana dziecku szczoteczka zarówno była świetnej jakości, ale również, żeby zwyczajnie dziecku się podobała. W wyborze wzoru warto kierować się preferencjami dziecka i tym co lubi. 

Mamy nadzieję, że nasz pomysł przypadnie rodzicom do gustu i sprawdzi się, jako kolejny sposób na zachęcanie dzieci do mycia zębów. Przygotowaliśmy wzór listu od Mikołaja, który dedykujemy przedszkolakom, którzy otrzymają w prezencie szczoteczkę KidzSonic.

Tutaj pobierzesz wzór listu dla dziecka od Świętego Mikołaja. Zachęcamy do skorzystania, a także do udostępniania pomysłu znajomym rodzicom. 

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaloguj się

Megamenu

Twój koszyk

Brak produktów