Blog

Kalendarz Mycia Zębów – jak motywować dziecko do mycia zębów?

Kalendarz Mycia Zębów – jak motywować dziecko do mycia zębów?

Kalendarz mycia zębów – czy może pomóc w codziennych nawykach? Jak z niego korzystać i jak motywować dziecko do mycia zębów?

Kształtowanie nawyków mycia zębów jest niezwykle ważne od najmłodszych lat. Obowiązek codziennego szczotkowania spoczywa przede wszystkim na rodzicach i ich zaangażowaniu. O ile małe dzieci, zazwyczaj poddają się zabiegom higienicznym wykonywanym przez rodziców, tak wraz z wiekiem i kolejnymi etapami rozwojowymi u dziecka, może pojawić się bunt. Dowiedz się jak motywować dziecko do mycia zębów przy użyciu kalendarza i małych nagród za systematyczność.

Jak radzić sobie z buntem dziecka wobec szczotkowania zębów?

Większość rodziców na jakimś etapie mierzy się z buntem dziecka wobec zabiegów higienicznych. Nie ma jednej metody, która sprawdzi się u wszystkich. Rodzic musi wykazać się cierpliwością i kreatywnością, aby codzienne szczotkowanie nie było drogą przez mękę, a świetną zabawą, może nawet wyzwaniem.

Naszą misją jest pomaganie rodzicom w zachęcaniu dzieci do mycia zębów. Dlatego przygotowaliśmy materiały, do bezpłatnego pobrania i wydruku, które mogą być pomocne w przełamaniu codziennej rutyny i przede wszystkim w kształtowaniu nawyków higieny jamy ustnej. W zakładce „do pobrania” są kalendarze mycia zębów, kolorowanki i poradnik dla rodziców.

Kalendarz mycia zębów

Jednym z materiałów, które naszym zdaniem zasługują na uwagę rodziców są kalendarze mycia zębów. Wydrukowany i powieszony w łazience kalendarz, może przypominać o codziennym obowiązku i systematyzować mycie zębów. Przygotowaliśmy je w 4 wersjach kolorystycznych. Dziecko może wybrać wzór samodzielnie i również samodzielnie zamalowywać kolejne pola po umyciu zębów.

Proponujemy, by poranne szczotkowanie było oznaczane kolorem żółtym, a wieczorne kolorem niebieskim, ale niczego nie narzucamy. Ważne, żeby pola były zamalowywane dopiero po dokładnym umyciu zębów.

Na kalendarzu jest miejsce na imię – może dobrym pomysłem jest to, żeby każdy miał swój kalendarz mycia zębów? Rodzice także! Dzieci przejmują wzorce poprzez naśladowanie dorosłych. Jeśli będą widziały, że rodzice myją zęby i każdego dnia odznaczają ten fakt na kalendarzu, one także chętniej będą przystępować do tej czynności.

Czy nagradzać dziecko za mycie zębów?

Z jednej strony nagradzanie dziecka za tak prozaiczną czynność jak mycie zębów może wydawać się przesadą, jednak jakoś trzeba zachęcać dziecko do codziennego szczotkowania. Aby wzmocnić motywację, warto się umówić z dzieckiem na jakąś nagrodę np. tygodniową czy miesięczną i po wypełnieniu wszystkich pól kalendarza w danym okresie, spełnić warunki umowy.  Z naszego (zespołowego i rodzicielskiego) doświadczenia wynika, że wystarczy wymyślić jakąś drobnostkę, z uwzględnieniem zainteresowań własnego dziecka.  Dzieci lubią krótkodystansowe cele i jeśli określisz nagrodę, która sprawi dziecku frajdę, samo będzie chciało myć zęby. To nie muszą być duże rzeczy. Przykłady nagród, które u nas się sprawdziły (zespół Brush Baby tworzą rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zrobiliśmy burzę mózgów).

Nasze pomysły na nagrody:

 • wydruk kolorowanek z ulubioną postacią – polecamy kolorowanki do pobrania
 • wspólne gotowanie, np. pieczenie ciasteczek lub robienie sałatki jarzynowej, najlepiej jeśli będzie to coś zdrowego, bo zdrowa dieta jest jednym z filarów zdrowia jamy ustnej
 • przejażdżka autobusem/tramwajem/pociągiem (co kto lubi)
 • zabawa z rodzicem na placu zabaw
 • dzień według planu dziecka/"dzień na tak”
 • domowy teatr cieni (wystarczy lampka, dłonie i wyobraźnia)
 • wieczór gier planszowych
 • wieczór filmowy z bajkami z popcornem
 • medal lub odznaka – może to być ozdoba przygotowana przez rodzica
 • puszczanie baniek mydlanych - dzieci kochają bańki mydlane!
 • wspólne wyjście do kina
 • nocowanie u dziadków bez mamy i taty (to według nas nagroda dla wszystkich)

Z pewnością nie wyczerpaliśmy wszystkich możliwości, ale mamy nadzieję, że nasze pomysły staną się inspiracją do tego, jak motywować dziecko do mycia zębów.

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaloguj się

Megamenu

Twój koszyk

Brak produktów