Blog

Pierwsza wizyta u stomatologa

Pierwsza wizyta u stomatologa

Pierwsza wizyta u stomatologa to ważny dzień dla dziecka. Jak się do niej przygotować? Na co zwrócić uwagę przed i podczas pierwszego badania stomatologicznego? Jak sprawić, by pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym była dobrym doświadczeniem dla dziecka?

Pierwsza wizyta u stomatologa może mieć wpływ na podejście dziecka do dentysty na całe życie. Warto dobrze ją zaplanować i zdbać, by dziecko zaprzyjaźniło się ze stomatologiem. Nawet jeśli sami mamy złe doświadczenia, nie warto przenosić negatywnych emocji na dziecko, bo regularne kontrole stomatologiczne są niezwykle ważne nie tylko w okresie dziecięcym, ale w całym życiu.

Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?

Pierwsze zęby, siekacze, zazwyczaj pojawiają się u dziecka w okolicy 6. miesiąca życia. Moment pojawienia się pierwszego ząbka to odpowiedni moment na pierwszą, kontrolną wizytę u stomatologa. Podczas pierwszej wizyty lekarz dentysta sprawdza, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo, udziela rad i wskazówek jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Idealnie byłoby przeprowadzać wizyty kontrolne co trzy miesiące, ale częstotliwość wizyt to kwestia indywidualna i warto ją ustalić z lekarzem

Pierwsza wizyta u stomatologa jest niezwykle istotna, ponieważ może wpłynąć na podejście dziecka do dentysty na całe życie. Jeśli będzie przeżyciem trudnym czy nawet traumatycznym, to dziecko może się zniechęcić do kontroli i wizyt stomatologicznych później. Od początku warto zaprzyjaźnić się ze stomatologiem i odpowiednio przygotować dziecko na pierwszą wizytę stomatologiczną.

Im wcześniej pojawimy się z dzieckiem u stomatologa, tym lepiej. Najlepiej jeśli wizyta u dentysty jest tylko formalnością, zanim pojawią się problemy związane ze zdrowiem zębów. Wówczas dziecko oswoi się z gabinetem, lekarzem i nie będzie przerażone pierwszym plombowaniem czy borowaniem zęba. Pierwsza wizyta często nazywana jest wizytą adaptacyjną.

pierwsza wizyta u stomatologa

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Jeśli sami źle znosimy wizyty w gabinecie stomatologicznym, nie przenośmy swoich negatywnych odczuć czy emocji na dziecko. Nie mów w jego obecności o tym, że boisz się dentysty, że leczenie jest bolesne czy nieprzyjemne. Straszenie dziecka przed odwiedzinami u lekarza nie jest dobrym pomysłem, bo jest to lekarz, z którym powinniśmy mieć dobrą relację. Warto dziecku wytłumaczyć czym zajmuje się dentysta, dlaczego warto do niego iść i po co.

Warto wybrać specjalistę, który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. Można wybrać dziecięcą klinikę stomatologiczną, w której cały zespół jest nastawiony na małego pacjenta. Podejście psychologiczne jest bardzo ważne i często decyduje o tym, czy mały pacjent będzie współpracował w procesie leczenia.

Czego nie robić przed pierwszą wizytą u stomatologa?

Dobre nastawienie to podstawa, dlatego nie warto:

- straszyć dziecka dentystą
- formułować stwierdzeń typu: jak będziesz jeść tyle słodyczy, będziesz musieć iść do dentysty
- mówić o swoich złych doświadczeniach ze stomatologiem
- mówić, że wizyta u stomatologa jest nieprzyjemna
- uprzedzać dziecko, że leczenie zębów jest bolesne
- podkreślać swój własny lęk przed dentystą
- przekazywać dziecku swoich własnych lęków

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaloguj się

Megamenu

Twój koszyk

Brak produktów