Blog

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej został ustanowiony w 2007 i jest obchodzony na całym świecie 20 marca. Dzień ten ma na celu przypominać o znaczeniu zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka oraz komfortu życia.

W ramach kampanii Światowa Federacja Stomatologiczna (FDI) przygotowuje bezpłatne materiały informacyjne, broszury oraz plakaty do pobrania w różnych językach.

Według danych Światowej Federacji Stomatologicznej 90% populacji zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej. Choroby jamy ustnej mogą przybierać różne formy w zależności od przyczyny ich powstania. Jedną z najpowszechniejszych chorób jamy ustnej na świecie jest próchnica zębów. Głównym czynnikiem powodującym jej powstanie są złe nawyki żywieniowe – konsumpcja dużej ilości cukru zawartego w przekąskach, przetworzonej żywności czy gazowanych napojach i nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która może prowadzić do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za rozwój wielu schorzeń jamy ustnej.

Chorobom jamy ustnej łatwo zapobiegać poprzez:

·         wyrabianie od najmłodszych lat dobrych nawyków w higienie jamy ustnej,

·         stosowanie zdrowej diety o niskiej zawartości cukru,

·         regularne wizyty u lekarza stomatologa w celu przeglądu jamy ustnej.

 

Warto pamiętać, że próchnica to choroba zakaźna. Przenosi się z zęba na ząb. U dziecka nieleczone zęby mleczne z aktywnymi zmianami próchnicowymi mogą spowodować, że wyrzynające się u niego w wieku 5 – 6 lat zęby stałe będą bardzo podatne na próchnicę.

Stan zdrowia jamy ustnej matki także ma olbrzymie znaczenie. Aby zapobiec wczesnym zakażeniom jamy ustnej dziecka, kobieta już na etapie planowania i ciąży powinna powinna wykazać szczególną troskę o wzorowy stan własnego uzębienia.

Światowa Federacja Stomatologiczna podkreśla, że jama ustna jest zwierciadłem ciała i ukazuje ogólny stan zdrowia, dlatego musimy o nią dbać ze szczególną troską.

Kampania 2x2

Z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, ponawiamy zaproszenie do wzięcie udziału w naszej Kampanii 2x2. Zasady są bardzo proste. Dwa razy dziennie myjecie zęby przez 2 minuty – po śniadaniu i po kolacji, tuż przed snem. Możecie wydrukować kalendarze mycia zębów i wspólnie z nami dbać o zdrowie jamy ustnej.

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaloguj się

Megamenu

Twój koszyk

Brak produktów