Blog

Wizyta adaptacyjna - live z lek. dent. Pauliną Kosiniak-Kamysz

Wizyta adaptacyjna - live z lek. dent. Pauliną Kosiniak-Kamysz

Kiedy wybrać się z dzieckiem pierwszy raz do dentysty? Czym jest i jak wygląda wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym? Jak przygotować dziecko do pierwszego spotkania z dentystą?

W ramach cyklu LIVE ZE SPECJALISTĄ spotkaliśmy się z lek. dent. Pauliną Kosiniak-Kamysz, zawodowo stomatologiem, ortodontą, a prywatnie mamą  Zosi i Różyczki. Tematem naszej rozmowy na Instagramie była WIZYTA ADAPTACYJNA. Jeśli jesteście ciekawi, czym jest i jak wygląda wizyta adaptacyjna, odsłuchajcie rozmowę na naszym Instagramie.

Wszystkie rozmowy w ramach cyklu zapisujemy na IGTV, tak żebyście mogli do nich wrócić w dogodnym dla Was momencie. Tym razem, mieliśmy drobne problemy techniczne, ale finalnie, udało nam się porozmawiać. Mamy nadzieję, że live będzie dla Was inspirujący i wartościowy.

Czym jest wizyta adaptacyjna?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna – nie tylko dlatego, że jest to kontrola stanu zębów dziecka, ale od niej zależy późniejsze podejście malucha do wizyt i leczenia stomatologicznego. Najlepszym wyborem na początek (i dla dziecka i dla rodzica) jest wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko oswaja się zarówno z pedodontą (stomatologiem dziecięcym), jak i z zapachem, wyglądem czy urządzeniami w gabinecie stomatologicznym.

Podczas wizyty adaptacyjnej nie wykonuje się żadnych zabiegów. Stomatolog używa jedynie lusterka i dmuchawki, opowiada dziecku o higienie, a także o sprzętach w gabinecie. Celem takiej wizyty jest nawiązanie relacji z małym pacjentem i oswojenie z nowym środowiskiem.

Nie mów „nie będzie bolało”

Jak przekonuje Paulina Kosiniak-Kamysz, bardzo ważne jest nastawienie rodzica. Często rodzic dużo bardziej przeżywa wizytę dziecka w gabinecie stomatologicznym, niż sam maluch. A jeśli sami odczuwamy lęk przed dentystą, to nie warto go przenosić na dziecko. Nawet proste zdanie „nie będzie bolało” może dziecku podsunąć obawę, że jednak może boleć. Najlepiej przedstawić stomatologa, jako lekarza od zębów, a wizytę jako zwykłą kontrolę, podobnie jak u pediatry.

Kiedy pierwszy raz udać się z dzieckiem do dentysty?

Często rodzice zastanawiają się, kiedy pierwszy raz wybrać się z dzieckiem do dentysty. Nie ma jednej odpowiedzi, ale na pewno trzeba o tym myśleć tuż po pojawieniu się pierwszych zębów. Według Pauliny Kosiniak-Kamysz najbardziej optymalnym czasem na pierwszą wizytę u stomatologa jest wiek 12-18 miesięcy, kiedy dziecko uczy się nowych rzeczy, jest ciekawe świata i jeszcze się nie buntuje. Każdy pierwszy raz jest trudny, bo to nowa sytuacja i zupełnie inne doznania. W dodatku lekarz dentysta przekracza pewne granice, zagląda do buzi, wkłada do ust nieznajome przedmioty. Warto zadbać, by wizyta odbyła się w przyjemnej atmosferze, a gabinet kojarzył się dziecku dobrze.

Jeśli jesteście ciekawi całej rozmowy z lek. dent. Pauliną Kosiniak-Kamysz, jej rad na temat pierwszej wizyty u stomatologa, zarówno z perspektywy specjalisty, stomatologa, jak i mamy, zapraszamy na nasz Instagram. Sprawdźcie nasz najnowszy LIVE ZE SPECJALISTĄ.

Obserwujcie nas w social mediach, jeśli chcecie wiedzieć więcej o higienie jamy ustnej i lepiej dbać o zdrowy uśmiech Waszych pociech.

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaloguj się

Megamenu

Twój koszyk

Brak produktów