Blog

Pasty do zębów dla dzieci - jak wybrać?

Pasty do zębów dla dzieci - jak wybrać?

Jaką pastę stosować u dzieci? Czy istnieje pasta idealna? Dla każdego z nas co innego ma znaczenie, a o wyborze produktu dla dzieci decydują rodzice. Dostępne na rynku pasty do zębów dla dzieci mają atrakcyjne kolory, zaskakujące smaki i opakowania, które podobają się dzieciom. To oczywiście jest ważne, jednak najważniejszą kwestią powinien być skład pasty i zawartość aktywnych substancji przeciwpróchniczych.

Zawartość fluoru

Fluor zawarty jest w zdecydowanej większości past do zębów. Zazwyczaj występuje w postaci monofluorofosforanu sodu, fluorku sody czy organicznego aminofluorku.  Oczywiście istnieją pasty bez fluoru do stosowania u małych dzieci (które połykają pastę) lub podyktowane modą. Warto jednak pamiętać, że fluor w odpowiedniej ilości, ma wykazane badaniami działanie wzmacniające szkliwo zębów.

Według zaleceń AAPD (American Academy of Pediatric Dentistry) oraz EAPD (European Archives of Paediatric Dentistry) od samego początku w ramach profilaktyki próchnicy należy używać u dzieci pasty z fluorem w stężeniu od  1000 ppm w pierwszych 3 latach życia dziecka. Przy czym niezwykle ważna jest ilość nakładanej na szczoteczkę pasty. Najpierw jest to ilość śladowa, o objętości ziarenka ryżu, a po 3 roku życia wielkość ziarna zielonego groszku. Po 3 roku życia, zaleca się wprowadzenie pasty do zębów o większym stężeniu fluoru 1000-1500 ppm, wciąż dbając o niewielką ilość pasty na szczoteczce.

Niektórzy mają wątpliwości dotyczące toksycznego działania fluoru. Przy normalnym użytkowaniu zalecanymi ilościami pasty na szczoteczce praktycznie nie ma podstaw, by obawiać się fluorozy.

Inne substancje o działaniu przeciwpróchniczym

Reminalizację szkliwa i aktywność przeciwpróchniczą mogą wspomagać także inne składniki pasty, takie jak ksylitol. Badania wykazały, że fluor działa lepiej w obecności ksylitolu.

Zioła i aromaty

Dodatek ziół i aromatów poprawia smak pasty do zębów, jak również odpowiada za uczucie świeżości jamy ustnej (np. mięta). Zioła, wykorzystywane od wieków w medycynie naturalnej, wchodzą także często w skład past i są bardzo popularne ze względu na swoje właściwości lecznicze. Dla dzieci do 2 roku życia polecamy pastę do zębów z rumiankiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, łagodzącym dolegliwości w okresie ząbkowania.

Opakowanie i smak

Pasta z ulubioną postacią czy grafiką, która podoba się dziecku, może być wystarczającą zachętą do regularnego mycia zębów. Również smak ma znaczenie. Małe dzieci niechętnie myją zęby miętową pastą, a regularne szczotkowanie jest podstawą profilaktyki próchnicy. Warto skonsultować z dzieckiem wybór zarówno szczoteczki do zębów, jak i pasty, tak by była dla niego atrakcyjna. Być może grafika rakiety lub jednorożca stanie się dodatkowym argumentem, by zachęcić dziecko do codziennego szczotkowania zębów. 

Nowość! W naszym sklepie pojawiła się właśnie nowa pasta z Jednorożcem o smaku truskawkowym. Być może to właśnie jej szukacie!

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności.

Zaloguj się

Megamenu

Twój koszyk

Brak produktów